Close up horizontal photograph of a medical syringe being pushed into the rubber cap of a medicine vial. The vial is being held in the hand of a gloved medical provider. The image has shallow depth of field and the focus in on the tip of the syringe needle. The background is out of focus but appears to be related to the medical field.

काठमाण्डौ:  विश्वव्यापी रूपमा करोडौँ मानिसले कोरोना भाइरसविरुद्धको खोपका डोज प्राप्त गरेका छन् ।

कोभिडविरुद्धको खोप लगाएपछि खोप लगाएको ठाउँ (इन्जेक्सन साइट)मा दुखाइ हुने र छोटो अवधिका लागि फ्लुजस्तो लक्षण देखिने दुई सबैभन्दा सामान्य साइड इफेक्ट देखिएको पाइन्छ । तर, खोपले केही मानिसमा गम्भीर साइड इफेक्ट गर्ने हुँदा केहि मानिस अस्पताल भर्नासमेत हुनु परेको छ ।

रोग नियन्त्रण तथा रोकथाम केन्द्र (सिडिसी) ले खोप लगाएपछि इन्जेक्सन साइटमा दुखाइ, सुन्निने, ज्वरो, रुघा, टाउको दुखाइ र थकान गरी छ वटा साधारण साइड इफेक्ट सूची जारी गरेको थियो । तर, सिडिसीले अब उक्त सूचीमा तीन नयाँ साइड इफेक्टहरू थप गरेको छ । नयाँ साइड इफेक्टमा छालामा र्‍यासेज आउने, मांसपेसी दुख्ने र वाकवाकी लाग्ने लक्षण समावेश गरिएको छ ।

सिडीसीका अनुसार यी सामान्य साइड इफेक्ट समयसँगै हराएर जाने गर्छ । जसकारण मानिसहरूलाई खोप लिन डराउनु पर्दैन । खोप लगाएपछि साइड इफेक्ट देखिनुको सरल अर्थ खोपले काम गरिरहेको र शरीरले प्रतिरोधात्मक क्षमता विकास गर्दै छ भनेर बुझिन्छ । खोपको पहिलो डोज लिएको दुई हप्तापछि एन्टिबडी देखा पर्छ र खोपको दोस्रो डोज लिएको दुई सातापछि यसले भाइरसविरुद्ध पूर्ण सुरक्षा प्रदान गर्छ ।

तर, खोप लगाएपछि कुनै साइड इफेक्ट लामो समयसम्म रहिरहे वा दैनिक काममा यसले बाधा पुर्‍याएमा यसका बारेमा आफ्नो डाक्टरसँग परामर्श गर्नुपर्ने सिडीसीको सुझाव छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *